Stop Lupinám!!!
Hovorí sa, že zdravé vlasy sú zároveň krásne vlasy. A ktorá z nás by krásne zdravé vlasy nechcela? Lenže tento sen o nádhernej žiarivej hrive nám často kazia rôzne vlasové problémy. Jednou z takýchto nepríjemností sú aj nevzhľadné lupiny.
Prečo vlastne mám lupiny?
Lupiny môžu mať mnoho príčin. Objavia sa často vtedy, ak s naším životným štýlom nie je niečo v poriadku, prežívame stresujúce obdobie, alebo nás trápi nejaké ochorenie. Rovnako je možno na príčine nesprávna vlasová kozmetika.
Niekoho trápia skôr suché lupiny, ktoré sa z pokožky ľahko odlupujú, a tak nám nepekne „zdobia“ hlavu i oblečenie. Opakom suchých sú zasa mastné lupiny, ktoré sa objavujú najmä v zimnom období a sú akoby prilepené k pokožke hlavy, spôsobujú svrbenie a nadmerné mastenie vlasov. Oboje sú však nepríjemným spoločníkom a svojim „nositeľom“ dokážu pripraviť ťažké chvíle.
Ako teda na ne?
Boj s lupinami je beh na dlhé trate. Nejaký čas totiž trvá, kým nájdete účinný spôsob, ako sa ich zbaviť a potom treba osvedčený postup dodržiavať, aby ste dosiahli vlasy bez lupín. V prípade, že vás trápia lupiny, je dobré dať svojim vlasom trošku vydýchnuť a na nejaký čas sa vzdať najrôznejších stylingových prípravkov, pokiaľ možno nechať vlasy voľne vysušiť namiesto fénovania a tiež sa neodporúča vlasy farbiť.
Rovnako sa treba zamyslieť nad svojím životným štýlom. Snažte sa obmedziť stresové faktory, doprajte si dostatok zeleniny, ovocia, orechov a semien a dbajte celkovo na kvalitnú a vyváženú stravu, aby ste svojim vlasom dodali potrebné vitamíny a stopové prvky.
![]() |
Pozor na horúci vzduch a stylingové prípravky - problémy s lupinami by sa mohli ešte viac prehĺbiť |
V drogériách zoženiete množstvo šampónov a ďalších prípravkov proti lupinám. Každému však môže „sadnúť“ iná značka vlasovej kozmetiky, preto treba hľadať, čo vyhovuje práve vám. Pri umývaní vlasov dbajte na ich dôkladné opláchnutie, aby vám na vlasovej pokožke neostávali zvyšky šampónu, kondicionéru či ďalších prípravkov. Zvyšky vlasovej kozmetiky totiž môžu pokožku hlavy dráždiť, a tak problém s lupinami ešte prehĺbiť.
Ak nepomôžu šampóny z drogérie, je vhodné poobzerať sa po prípravku v lekárni. Nechajte si poradiť od lekárnika, alebo zájdite za kožným lekárom, ktorý vám pomôže zorientovať sa v množstve „protilupinových“ šampónov a ďalších výrobkov určených na liečbu tohto problému.
„Babské“ recepty proti lupinám
Aj príroda má zbrane, ktoré možno použiť v boji s lupinami. Ak vás trápia lupiny, vyskúšajte odvar z tymianu – asi 5 polievkových lyžíc varte 7-10 minút v pollitri vody a vychladnutým odvarom si prepláchnite vlasy. Tie už potom neoplachujte.
Obyčajný biely jogurt nie je len pochúťkou pre naše chuťové bunky, ale môže pomôcť aj našim vlasom. Skúste si z času na čas vmasírovať biely jogurt do pokožky hlavy a možno vám lupiny čoskoro dajú zbohom.
Ďalším z rady „domácich“ receptov na suchú pokožku s lupinami je aj olivový olej. Malé množstvo oleja vmasírujte do pokožky hlavy, nechajte pár minút pôsobiť a následne vlasy dôkladne umyte šampónom.
K lekárovi
Napriek tomu, že lupiny sa nepovažujú za zdravotný, ale skôr za estetický problém, ich liečbu netreba zanedbávať. Lupiny jednoducho nepatria k zdravým vlasom a môžu signalizovať, že s naším telom niečo nie je v poriadku. Preto ak vás trápia lupiny, či dokonca aj svrbiaca, páliaca alebo začervenaná pokožka hlavy, neváhajte a obráťte sa na kožného lekára.